Blog

Zasady działania wciągarek linowych

Wciągarka linowa

Aby bezpiecznie podnosić ładunki o bardzo dużej wadze niezbędne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu. Jeśli chodzi o transport w pionie i w poziomie, często używane są wciągarki linowe, które są w stanie przewozić ładunki, których waga sięga nawet kilku ton. W zależności od potrzeb stosować możemy wciągarki linowe ręczne oraz elektryczne. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w budownictwie, halach przeładunkowych czy w przemyśle. Jakie są zasady działania wciągarek linowych?

Wciągarka linowa ręczna

Pierwszym rodzajem urządzeń do transportu ładunków są wciągarki linowe ręczne, których konstrukcja jest stała (jest to przesuwana albo przejezdna rama). Aby bezpiecznie transportować towary przy ich pomocy, należy je zamocować do przedmiotu przy pomocy haka, liny stalowej albo zaczepu z blokadą. Ładunki, które są do niej przymocowane, są ciągnięte dzięki naciągnięciu liny do poziomu maksymalnego naprężenia. Prosta konstrukcja urządzeń wpływa na to, że nie wymagają one zbyt częstego serwisu, a oprócz tego ich konserwacja jest niezwykle prosta. Wciągarki linowe ręczne stosowane są przede wszystkim podczas prac wykonywanych w warsztatach oraz na budowach. Urządzenia te dostępne są w ofercie naszej firmy również w formie o niewielkich gabarytach, dzięki czemu można je stosować niemalże wszędzie, nawet w trudno dostępnych miejscach.

Wciągarka linowa elektryczna

Budowa wciągarek linowych elektrycznych jest nieco bardziej skomplikowana, jednak w zależności od modelu może mieć ona udźwig do 3500 kg (w zależności od tego, w jaki silnik została wyposażona). Urządzenie składa się z silnika, uchwytu montażowego, urządzenia sterowniczego i przycisków, które pozwalają sterować liną, zapewniając jej przemieszczanie się w górę i w dół. Niektóre urządzenia mogą pracować jednak we wszystkich kierunkach – wertykalnie, horyzontalnie oraz ukośnie. Praca przy pomocy wciągarek linowych elektrycznych jest niezwykle intuicyjna. Urządzenia zostały dodatkowo wyposażone w dźwignie wyłącznika końcowego oraz dźwignię stop, wyłącznik bezpieczeństwa i ciężar blokujący. Podobnie jak wciągarki linowe ręczne, urządzenia elektryczne również znajdują zastosowanie podczas prac wykonywanych w warsztatach czy na budowie. Jednak dzięki dużemu udźwigowi oraz konstrukcji można je stosować również podczas wycinki drzew do transportowania ich konarów czy innych prac, które wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *