Możemy wymienić cały szereg urządzeń, które są niezbędne podczas przeprowadzania rozmaitych prac budowlanych. W przypadku robót, które wiążą się z przenoszeniem ładunków o różnej wielkości i wadze, zwykle konieczne okazuje się zastosowanie wciągników przejezdnych. Precyzja wykonania i niezawodność działania tych urządzeń sprawia, że można je zastosować również w wielu innych miejscach. Jak działają oraz gdzie i do czego są najczęściej wykorzystywane?
Jak działają i gdzie są wykorzystywane wciągniki przejezdne?
Mechanizm działania wciągników przejezdnych nie jest skomplikowany. Są przystosowane do pracy nawet w trudnych warunkach i służą do podnoszenia ładunków o różnych gabarytach. Warto podkreślić, że wyróżniamy wciągarki linowe ręczne i elektryczne. Pierwsze są przystosowane do przesuwania ładunków w pionie i w poziomie i muszą być zamocowane do przedmiotu przy pomocy zaczepu z blokadą, haka albo liny stalowej. Drugie natomiast składają się z silnika, uchwytu montażowego, urządzenia sterowniczego i przycisków, które pozwalają na kierowanie liną w górę i w dół. Jeśli natomiast chodzi o zastosowanie wciągników przejezdnych, to urządzenia są wykorzystywane przede wszystkim:
- podczas prac budowlanych do podnoszenia materiałów na dowolną wysokość,
- do transportu bliskiego w płaszczyźnie pionowej,
- do dostarczania materiałów na rusztowania.
Warto też wspomnieć, że mogą być montowane na elewacji budynku czy innych elementach konstrukcji, co znacząco ułatwia przeprowadzanie prac.
Dlaczego warto stosować wciągniki przejezdne?
Biorąc pod uwagę wszechstronność zastosowań wciągarek linowych elektrycznych i ręcznych, nie sposób nie zauważyć szeregu zalet, które płyną z ich zastosowania. To przede wszystkim przyspieszenie prac budowlanych, które jest możliwe dzięki sprawnemu dostarczaniu materiałów na konkretną wysokość. Ponadto łatwo je zamontować, więc nierzadko są nieocenionym wsparciem podczas prac w trudnych warunkach. Oprócz tego wciągniki przejezdne w zależności od potrzeb mogą być kierowane ręcznie, co dodatkowo wpływa na szybkość pracy, a do tego nierzadko jest wygodniejsze dla fachowców, którzy przeprowadzają roboty.