Blog

Z jakiej asekuracji korzystają osoby pracujące na wysokości?

Osoby korzystające z asekuracji do prac na wysokości

Osoby, które wykonują prace niebezpieczne, muszą być odpowiednio zabezpieczone. Mowa tutaj między innymi o pracach na wysokości, które wiążą się z ryzykiem upadku, więc stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Do najczęstszych przyczyn upadków możemy zaliczyć niską świadomość zagrożenia, niewystarczający nadzór, złe zaplanowanie prac czy brak szkoleń. Oprócz tego konieczne jest wykorzystanie sprzętu ochronnego i przeszkolenie pracowników z bezpiecznego używania go. O jakiej asekuracji mowa?

Czym są szelki bezpieczeństwa i linki asekuracyjne? 

Pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki na wysokości, muszą być odpowiednio przeszkoleni. Oprócz tego pracodawca jest zobowiązany do zapewniania środków asekuracji dostosowanych do wysokości, na której odbywają się prace czy ich charakteru. Jednym z ważniejszych zabezpieczeń są szelki bezpieczeństwa BHP, które są wykonane z poliamidu i odpowiednio ze sobą zszyte. Do tego muszą być wyposażone w dwie klamry trapezowe z przodu, które stanowią zaczep ratunkowy. Jest to jeden ze środków ochrony osobistej.

Ich funkcją jest rozłożenie sił oddziałujących na ciało człowieka w czasie spadania i nadanie mu optymalnej pozycji. Co ważne, aby szelki bezpieczeństwa dobrze spełniały swoje zadanie, muszą być połączone z elementami konstrukcyjnymi przy użyciu linek asekuracyjnych, które wyróżniają się trwałością i są w stanie utrzymać zawieszone, statyczne obciążenie nawet w przypadku znacznie uszkodzonego oplotu czy rdzenia.

Do czego służą zespoły łącząco-amortyzujące i Safety Ladders? 

 

Kolejnym elementem asekuracji wykorzystywanym podczas asekuracji osób pracujących na wysokości są zespoły łącząco-amortyzujace. Ich zadaniem jest połączenie uprzęży, w którą ubrany jest człowiek i pochłanianie energii kinetycznej, która powstaje w czasie swobodnego spadania. Safety Ladders to z kolei pionowe albo poziome konstrukcje o różnych długościach, które składają się z szyn oraz belek albo „suwaków”, które są do nich przymocowane i można do nich przyczepić klamry do pasów ochronnych. W zależności od potrzeb pracownicy mogą korzystać ze stałych lub tymczasowych układów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *