Blog

Czy wciągarki ręczne przeszły do lamusa?

Dzięki rozwojowi technologii w wielu branżach mamy do dyspozycji coraz nowocześniejsze rozwiązania. Elektryczne urządzenia wypierają ręczne z uwagi na większą wygodę użytkowania, precyzję oraz skrócony czas pracy. Wciągarki są urządzeniami wykorzystywanymi przede wszystkim w magazynach, na halach produkcyjnych, na budowach czy w warsztatach samochodowych. Możemy wyróżnić wciągarki elektryczne stacjonarne, przejezdne oraz łańcuchowe. Oprócz tego wyróżniamy też wciągarki ręczne. Na czym polega ich praca, do czego są wykorzystywane i czy zostały wyparte przez elektryczne urządzenia?

Czym się charakteryzuje wciągarka ręczna? 

Wciągarki ręczne różnią się od wciągarek elektrycznych przede wszystkim tym, że nie potrzebują zasilania elektrycznego. Dzięki temu są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również można je stosować w miejscach narażonych na wybuch. Podczas pracy wciągarki ręcznej wykorzystywany jest łańcuch ręczny oraz łańcuch podnoszący.

Pierwszy z nich jest przeznaczony do podnoszenia ładunków przez osobę, która obsługuje urządzenie. Drugi natomiast jest wykorzystywany do montażu ładunku, ponieważ został wyposażony w chwytak albo hak. Należy wspomnieć, że urządzenie jest bezpieczne, ponieważ zostało wyposażone w system hamulców albo zapadek, dzięki którym wciągany ładunek nie spadnie ani się nie ześlizgnie.

Gdzie są wykorzystywane wciągarki ręczne? 

Wciągarki ręczne różnią się od elektrycznych rodzajem napędu, co z kolei przekłada się na możliwości podnoszenia ciężarów. Pierwsze z nich znajdują zastosowanie przede wszystkim w zakładach przemysłowych i innych miejscach, gdzie niezbędne jest przenoszenie ładunków o dużej masie. Jednak wciągarki ręczne również mają szerokie zastosowanie i nie zostały wyparte przez urządzenia elektryczne.

 

Są przydatne przede wszystkim w sytuacjach, w których siła ludzkich mięśni jest niewystarczająca do przesunięcia albo podniesienia ciężaru. Wciągarki ręczne cieszą się dużą popularnością na przykład podczas przesuwania ciężkich mebli albo wciągania łodzi. Ogromną zaletą stosowania takiego urządzenia jest duża dokładność, ponieważ prace są przeprowadzane pod stałym nadzorem operatora. Co więcej, mechanizm wciągarek ręcznych nie jest skomplikowany, przez co ryzyko awarii jest niewielkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *